Yorum bırakın

2013 Google İş Başvurusu – Mülakatları – Sorulan Sorular ve Cevapları

Bir çok insanın çalışmak istediği en üst düzey ve dünyaya hükmeden bir firma olan Google’a iş başvurusu yapmayı aşağıdaki soruları gördükten sonra birkaç kez daha düşünün pek akıllıca olmayabilir mülakata girmek ..

Sorulan Sorular :

– bir otobüse kaç golf topu sığar?

– bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. ardından bir kıyıcı (blender) içine atıldınız ve 60 saniye içinde çalışmaya başlayacak. ne yapardınız?

– veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

– saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?

– a noktasından b noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. ne yaparsın?
– dolabında o kadar çok tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın?

– bir köyde her 100 evli çiftin birinde koca, karıyı aldatıyor. her kadın kendi kocası dışında hangi erkeğin aldattığını biliyor. köyde zina yasak ve kadına kocasının aldattığını ispatladığı anda öldürme yetkisi veriyor. hiçbir kadın bu kurala karşı koyamıyor. bir gün kraliçe köyü ziyaret ediyor ve en azından bir erkeğin zina yaptığını söylüyor. ne olur?

– hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir?

– bir otoyolda 30 dakika içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0,95 ise 10 dakikada rastlama oranı nedir?

– kolundaki saat 03:15. akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (sıfır değil!)

– dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. her kampçının geçiş hızı da farklı. bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. nasıl olur?

– bir partidesin. sen ve arkadaşınla birlikte 10 kişi var. arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. bu bahse girer miydin?

– dünyada kaç piyano akortçusu var?

– aynı boyda sekiz topun var. hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?

Cevapları :

mesela saat 03.15 de yelkovan ile akrep arasındaki açı 7,5 derecedir. akrep ile yelkovan arasındaki açı ise 352,5 derece olarak bulunabilir…

köprü sorusunun cevabı şöyle olsa gerek:
köprüden geçecek kişilere geçiş süreleri ile hitap edelim, 1,2,5 ve 10.
*1 ve 2 beraber geçer (2dk.) 1 tek başına geri döner (3dk.)
*5 ve 10 beraber geçer(13 dk.) 2 geri döner (15 dk.)
*1 ve 2 son olarak tekrar karşıya geçer (17 dk.)

saatin akreple yelkovanı günde kaç defa üst üste gelirin cevabı 24 olmalı, 8 toptan ağırını iki tartıyla bulmak için, üçer top tartılır, eşit gelirse ağır olan kalan iki toptan biridir. değilse ağır olanın tarafındadır.3 toptan ağırını da tek tartıyla bulabiliriz kolayca…

sanal rus ruleti: wall street”in yatırım bankalarında mülakata katılanlarla sanal rus ruleti oynanıyor altı hazneli toplu tabancanın iki haznesine ardışık iki mermi yerleştirildiği, tetiğin bir kez çekildiği ve silahın patlamadığı belirtiliyor ve soru geliyor: “ikinci kez tetiği basmadan önce topun bir kez daha döndürülmesi halinde mi, yoksa döndürülmemesi halinde mi silahın patlama olasılığı daha düşüktür?”

cevap: genelde ilk akla gelen topun çevrilmesi; ancak bu durumda merminin patlama oranı 4/6 veya 2/3 doğru cevap topun çevrilmemesi çünkü, mermiler ardışık yerleştirildiği için dört boş hazne arka arkaya, kalan üç boş haznenin üçü için, bir sonraki hazne de boş olacak bir boş haznenin sonrasında ise iki mermiden biri var yani topu çevirmezseniz hayatta kalma şansınız 3/4 3/4 ihtimal, 2/3”ten daha büyük

kanalizasyon kapağı niye yuvarlaktır?

cevap: kare şeklindeki bir kanalizasyon kapağını düşeye yakın bir pozisyona getirip biraz döndürürseniz, deliğin içine kolaylıkla girer bir yuvarlak ise aksine her yönden eşit bir çapa sahiptir deliğin ağzının birazcık dar olması, nasıl tutulursa tutulsun kapağın içeri düşmesini kesin olarak engeller

soru: “bir koridorda, üç elektrik düğmesi var ve bunlardan biri uzaktaki bir odanın ampulünü aydınlatıyor odaya bir kez girerek doğru düğmeyi nasıl buluruz?”

cevap: düğmelere 1, 2 ve 3 diyelim 1”i açın 10 dakika bekleyin ve 1”i kapatıp 2”yi açın hemen odaya gidin eğer ampul yanıyorsa doğru düğme 2”dir yanmıyorsa ama ısınmışsa 1”dir yanmıyor ve soğuksa 3”tür

doğru kapı testi: bulunduğunuz odada iki kapı var ve birisi çıkış kapısı çıkış kapısının hangisi olduğunu bilen görevlinin yalancı mı yoksa doğrucu mu olduğunu bilmiyorsunuz buna rağmen hangi soruyu sorarsanız, her ihtimale rağmen doğru kapıyı bulursunuz?

cevap: doğru soru, “eğer size görüşme odasına çıkan kapının bu olup olmadığını sorsam, evet der miydiniz?” eğer görevli yalancıysa, doğru kapının tam tersini söyleyecektir eğer güvenilir bir görevliyse doğru olanı söyleyecektir böylece görevlinin doğrucu mu yoksa yalancı mı olduğunu bilmeseniz de doğru kapıyı bulursunuz

4 litre su: biri üç litrelik, diğeri beş litrelik iki kabınız ve sınırsız su kaynağınız var bunları kullanarak tam dört litre suyu nasıl elde edersiniz?
cevap: 5 litrelik bir kabı doldurarak daha sonra bununla üç litrelik kabı doldurursanız büyük kapta 2 litre kalır daha sonra 3 litrelik kabı boşaltıp, kalan 2 litreyi küçük kapa aktarırsanız ve 5 litrelik kapı tekrar doldurup, küçük kabı 3 litreye tamamlarsanız büyük kapta tam 4 litre kalır

aykırı bilardo topu: sekiz bilardo topundan biri diğerlerinden daha ağır terazi yardımıyla iki tartım yaparak ağır olan topu nasıl bulursunuz?

cevap: teraziye üçer top konur. eğer dengede kalırsa, kalan iki top bir kez daha tartılır. eğer dengeli olmazsa, ağır gelen kefedeki herhangi iki top ölçülür. bu ölçümde denge bozulmazsa kalan top, bozulursa ağır gelen kefedeki top ağırdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: